Navigation
Head & Deputy Heads
Mrs Goldsmith Emma Head
Mr Woodcock James Deputy Head, Head of Boarding & DSL
Mrs LeftleySarahHead of Pre-Prep
Mr JonesDanielAssistant Head of Pastoral
Mrs DallimoreKatyAssistant Head Teaching & Learning 
Teaching Staff
Mrs Ambrose Tracey Learning Development
Mrs Armstrong Dot KS Co-ordinator/Maths
Mrs Ashton Nathalie French/Latin Teacher
Ms Atkinson Nicola Girls' Games/Equestrian Manager
Mrs Ayre Kath Learning Development Co-ordinator
Miss BellRachelNursery Teacher
Mrs Berrie Victoria Deputy Head Pre-Prep & Year 2 Teacher
Mrs Chase Jenny Year 3/4 Teaching Assistant
Mrs 
DaymondKatieTeaching Assistant
Mr DeitzD'ArcyGeneral Duties/Games 
Mr DevineJontyGeneral Duties/Games
Ms DukesLisaLearning Development
Mrs Easterbrook Sally Seligman Curriculum Co-ordinator/Head of Drama
Mrs EdwardsJaneMini Winnies Plus Leader, Teaching Assistant (Yr2)
Miss FrenchRebeccaGeneral Duties/Games
Miss GallonKianaGeneral Duties/Games
Mrs Gilet Virginie French Teacher
Mr Girling James Head of Maths
Mrs Glencairn-Campbell Tanya Learning Development Assistant
Mr Gray Duncan Games
Mrs GriffithsJulieEarly Years Practioner
Ms HardimanKateMaths Teacher
Mrs Ibbetson Rachel Nusery Manager
MrsIrvineShelleyBoys' Houseparent/Games
Mr IrvineCraigBoys' Houseparent/Upper School Teacher/Games
Mr Jennings Craig Science Teacher
MsJohnson
RuthYear 4 Teacher
Mr JonesDanielDirector of Music & Arts/Girls' Houseparent
Mrs JonesRachelGirls' Houseparent/Music
Mrs Keating Kate Year 2 Teacher
Mr Keating Mark Science Teacher
Ms Kennedy Suzanne Art Teacher
Mr Leach Chris Head of ICT
Miss LeonceEmmaYear 3 Teacher
Mrs Lomax Beverley Head of Seligman
MrMartinJamesHead of Science & Head of Years 5&6
Mrs Merritt Michelle Learning Development Assistant
Miss MobbsAliciaSENCO & Head of Years 7&8
Mrs Momen Helen French/Classics Teacher 
Mr MorseAndrewHead of English
Miss NoakesJessicaMaths, Latin & Games
Mrs OwenLynetteMini Winnies Plus Leader
Mrs Patey Sophie Year 3 Teacher
Mrs Phillips Sarah Seligman Learning Development Co-ordinator
MrsPittJanetLaboratory Assistant
Mr PriceChristopherMusic 
Miss RedmanCharlotteEY Practioner
Mr Riley Tim Senior Master/Head of Geography
Mr Roberts Martin Greek
Miss RogersRachelYear 1 Teacher
Mr ScouseMartinHead of Design & Technology
Miss Sharp Ruth EYFS Co-ordinator / Reception
Mr Silman Warren Games/Boys' PE/ Learn to Lead Co-ordinator
Miss Smith Rachel Head of History, English Teacher/Librarian
Mrs Stoop Jay Geography/PE & Games Teacher
Mr Stoop Sam Director of Sport & Activities Co-ordinator
Mrs StringfellowGillTeaching Assistant
Mrs ThorleyLenaReception Teacher
Mr Till Tobias Head of Art
Mrs WarrenSamanthaHead of Girls' Games & PE
Mrs White Annie Head of French & Classics/Senior Tutor
Mrs Woodward Nicola English/Maths/Geography & RS Coordinator
Non teaching Boarding Staff
Mrs Bishop Clare Matron
Mrs BullWendySchool Nurse 
Mrs CampbellTaraMatron 
MsDawsonJoMatron
Mrs Gray Suzanne Wellbeing Mentor
       
Administration Staff
Mr Archer William Minibus Driver
Mrs Baker Jessica Registrar
Mrs Blake Jenny Head's PA
Mrs Harris Marie School Secretary
Mrs Hughes Teresa Deputy's PA
Mrs Mansfield Lesley Bursar's Assistant
Mr Mansfield PhilManagement Information Systems Co-ordinator
Mrs McElvaine Beverley Accounts Clerk
Lady McGowanEmmaAlumni Relations Manager
Mrs Nicholls RebeccaPre-Prep Secretary
Miss RichardsEllenSchool Office Assistant
Mr RobinsonPeterBursar / Clerk to the Governors
Mr Robinson Simon ICT Technician
Mrs Rowbotham Emily Marketing Director
Mrs TaylorSamSchool Receptionist
Mrs  Thompson  Katie  Marketing Assistant 
    
Maintenance & Grounds
Mr Callow Chris Grounds
Mr Dunn Tim Maintenance
Mr
RoseBarryMaintenance
Mr Turvey Robbie Grounds
Mr Turvey Paul Maintenance
Mr Webster-SmithSam Gardens
       
Housekeeping & Catering Staff
Mrs ApplinKatieAssistant Bursar
Mrs Ashton Caroline Domestic Assistant
Mr Ayres Richard Domestic Assistant
Mr Baldin Aldo Catering Manager
Miss Bewick Jade Domestic Assistant
Ms Bradley Susan Catering Services Manager
MrsBroomfieldDeniseDomestic Assistant
Mrs Capon Sandra Catering Assistant
Mrs Csoke Tunde Domestic Assistant
MrsCreganSataceyDomestic Assistant
Mrs DavisHelenDomestic Assistant
Miss De-Haan Charlotte Catering & Domestic Assistant
Mr De-HaanLeonChef
Mrs Docherty Claire Catering Assistant
Mrs GraingeDeborahCatering & Domestic Assistant
Mrs Greenwood Lorna Catering Assistant
Mrs Habron Wade Naomi Domestic Assistant
Miss McGarry Ann Domestic & Catering Assistant
Mrs MolloyDeborahDomestic Services Manager
Miss MolloyTessDomestic Assistant
MissRedmanCharlotteCatering Assistant
Mrs Rose Lesley Domestic & Catering Assistant
Mrs ShawTrishDomestic Assistant
Mrs ShetaRachelCatering Assistant
Mrs Smith Ellen Domestic Assistant
Mrs Stanton Ann Catering Assistant
Mrs Tanner Lauren Domestic Assistant
Mrs Walsh Deborah Catering Assistant
Mrs Willmore Jackie Catering Assistant
Mrs Whyton Diane Assistant Housekeeping
Mrs WoodsKarenCatering Assistant


   
Peripatetic Staff
Mrs ColdstreamDeborahSpeech & Drama
Mr Davis Martin Peripatetic Brass
Mr Hamel Richard Peripatetic Guitar
Mr Hue-Williams Tim Peripatetic Tennis
Mrs Lear Nina Peripatetic Piano
Mrs Pearce Janet Peripatetic Piano
Mrs Rafter Hazel Peripatetic Violin & Viola
Mrs Ricardo Miranda Peripatetic Cello & Piano
Mrs Suttee Teresa Peripatetic Flue & Recorder
Mrs Thurman Sophie Peripatetic Singing
Mr Weeks Ray Peripatetic Drums & Percussion