Head, Deputy Heads and Leadership Group

Mrs

Goldsmith

Emma

Head

Mrs 

Leftley

Sarah

Head of Pre-Prep

Mrs 

Dallimore

Katy

Assistant Head Teaching & Learning 

Miss

Mobbs

Alicia

Assistant Head Pastoral & SENCO

Mr

Martin

James

Head of Curriculum Development

Mrs

Applin

Katie

Director of Operations

Mrs

Hart

Karen

Finance Director

Mr

Higgins

Chris

Director of Marketing and Communications

Teaching Staff

Mrs

Ambrose

Tracey

Learning Development

Mrs

Armstrong

Dot

KS Co-ordinator/Maths

Mrs

Ashton

Nathalie

French/Latin Teacher

Ms

Atkinson

Nicola

Girls' Games/Equestrian Manager

Mrs

Ayre

Kath

Learning Development Co-ordinator

Miss 

Bell

Rachel

Nursery Teacher

Mrs

Berrie

Victoria

Deputy Head Pre-Prep & Year 2 Teacher

Mrs

Chase

Jenny

Year 3/4 Teaching Assistant

Mrs 

Daymond

Katie

Teaching Assistant

Mr 

Deitz

D'Arcy

General Duties/Games 

Mr 

Devine

Jonty

Science, English, Maths & Games, Assistant Houseparent

Ms 

Dukes

Lisa

Learning Development

Miss

Duncan

Bella

Graduate Gapper - General Duties & Games

Mrs

Easterbrook

Sally

Seligman Curriculum Co-ordinator/Head of Drama

Mrs 

Edwards

Jane

Mini Winnies Plus Leader, Teaching Assistant (Yr2)

Miss 

Gallon

Kiana

General Duties/Games

Mr

George

Ben

General Duties/Games

Mr

Girling

James

Head of Maths

Mrs

Glencairn-Campbell

Tanya

Learning Development Assistant

Mrs

Gonzalez

Ella

History/Games

Mrs

Gow

Sally

Year 1 Teacher

Mr

Gray

Duncan

Games

Mrs 

Griffiths

Julie

Early Years Practioner

Ms 

Hardiman

Kate

Maths Teacher

Mrs

Ibbetson

Rachel

Nusery Manager

Mrs

Irvine

Shelley

Head of Boarding, Boys' Houseparent/Games

Mr 

Irvine

Craig

Boys' Houseparent, Upper School Teacher/Games

Mr

Jennings

Craig

Science Teacher

Ms

Johnson

Ruth

Year 4 Teacher

Mrs

Keating

Kate

Year 2 Teacher

Mr

Keating

Mark

Science Teacher

Ms

Kennedy

Suzanne

Art Teacher

Mr

Leach

Chris

Head of ICT

Miss 

Leonce

Emma

Year 3 Teacher

Mrs

Lomax

Beverley

Head of Seligman

Mr

Martin

James

Head of Science & Head of Years 5&6

Mrs

Merritt

Michelle

Houseparent, Learning Development Assistant

Mrs

Momen

Helen

French/Classics Teacher 

Miss

Neal

Lizzie

Gapper - General Duties/Games

Mrs

Newman

Jane

Head of English

Miss 

Noakes

Jessica

Year 4 Teacher & Games

Mrs

Patey

Sophie

Pre-Prep Teacher

Miss

Pettit

Madeleine

Musician in Residence

Mrs

Phillips

Sarah

Seligman Learning Development Co-ordinator

Mrs

Pitt

Janet

Laboratory Assistant

Mr

Ponder

Charlie

Head of Drama

Mr 

Price

Christopher

Director of Music

Miss 

Redman

Charlotte

EY Practioner

Miss

Richards

Ellen

Mini Winnies Plus Leader

Mr

Riley

Tim

Senior Master/Head of Geography

Mr

Roberts

Martin

Greek

Mr 

Scouse

Martin

Head of Design & Technology

Miss

Sharp

Ruth

EYFS Co-ordinator / Reception

Mr

Silman

Warren

Games/Boys' PE/ Learn to Lead Co-ordinator

Miss

Smith

Rachel

Head of History, English Teacher/Librarian

Mrs

Stoop

Jay

Geography/PE & Games Teacher

Mr

Stoop

Sam

Director of Sport & Activities Co-ordinator

Mrs 

Stringfellow

Gill

Teaching Assistant

Mrs 

Thorley

Lena

Reception Teacher

Mr

Till

Tobias

Head of Art

Mrs 

Warren

Samantha

Head of Girls' Games & PE

Mrs

White

Annie

Head of French & Classics/Senior Tutor

Non-teaching Boarding Staff

Mrs 

Bull

Wendy

School Nurse 

Mrs 

Campbell

Tara

Matron 

Ms

Dawson

Jo

Matron

Mrs

Gray

Suzanne

Wellbeing Mentor

Marketing, Communications, Admissions and Alumni Staff

Mrs

Baker

Jessica

Registrar

Mrs

Foote

Rebecca

Marketing and Communications Officer

Lady

McGowan

Emma

Alumni and Community Relations Manager

Administration Staff

Mr

Archer

William

Minibus Driver

Mrs

Blake

Jenny

Head's PA, Clerk to the Governors

Mrs

Harris

Marie

School Secretary

Mrs

Hughes

Teresa

Deputy's PA

Mrs

Mansfield

Lesley

Bursar's Assistant

Mr

Mansfield

Phil

Management Information Systems Co-ordinator

Mrs

McElvaine

Beverley

Accounts Clerk

Miss 

Richards

Ellen

School Office Assistant

Mr

Robinson

Simon

ICT Technician

Mrs 

Taylor

Sam

School Receptionist

Maintenance & Grounds

Mr

Callow

Chris

Grounds

Mr

Dunn

Tim

Maintenance

Mr

Rose

Barry

Maintenance

Mr

Turvey

Robbie

Grounds

Mr

Turvey

Paul

Maintenance

Mr 

Webster-Smith

Sam 

Gardens

       

Housekeeping & Catering Staff

Mrs

Ashton

Caroline

Domestic Assistant

Mr

Ayres

Richard

Domestic Assistant

Miss

Bewick

Jade

Domestic Assistant

Ms

Bradley

Susan

Catering Services Manager

Mrs

Capon

Sandra

Catering Assistant

Mrs

Csoke

Tunde

Domestic Assistant

Mrs

Cregan

Satacey

Domestic Assistant

Mrs 

Davis

Helen

Domestic Assistant

Miss

De-Haan

Charlotte

Catering & Domestic Assistant

Mr 

De-Haan

Lewis

Chef

Mrs

Docherty

Claire

Catering Assistant

Mrs 

Grainge

Deborah

Catering & Domestic Assistant

Mrs

Greenwood

Lorna

Catering Assistant

Mrs

Habron Wade

Naomi

Domestic Assistant

Miss

McGarry

Ann

Domestic & Catering Assistant

Mrs 

Molloy

Deborah

Domestic Services Manager

Miss 

Molloy

Tess

Domestic Assistant

Miss

Ralph

Melissa

Domestic Assistant

Miss

Redman

Charlotte

Catering Assistant

Mrs

Rose

Lesley

Domestic & Catering Assistant

Mrs 

Shaw

Trish

Domestic Assistant

Mrs 

Sheta

Rachel

Catering Assistant

Mrs

Smith

Ellen

Domestic Assistant

Mrs

Stanton

Ann

Catering Assistant

Mrs

Tanner

Lauren

Domestic Assistant

Mrs

Walsh

Deborah

Catering Assistant

Mrs

Willmore

Jackie

Catering Assistant

Mrs

Whyton

Diane

Assistant Housekeeping

Mrs 

Woods

Karen

Catering Assistant

       

Peripatetic Staff

Mrs 

Coldstream

Deborah

Speech & Drama

Mr

Edwards

Chris

Peripatetic Piano

Mr

Hamel

Richard

Peripatetic Guitar

Mr

Hue-Williams

Tim

Peripatetic Tennis

Mrs

Leach

Michelle

Speech & Drama

Mrs

Lear

Nina

Peripatetic Piano

Mr

Lewis

Richard

Peripatetic Brass

Mrs

Pearce

Janet

Peripatetic Piano

Mr

Planas

N

Peripatetic Clarinet & Saxophone

Mrs

Rafter

Hazel

Peripatetic Violin & Viola

Mrs

Ricardo

Miranda

Peripatetic Cello & Piano

Mrs

Suttee

Teresa

Peripatetic Flue & Recorder

Mrs

Thurman

Sophie

Peripatetic Singing

Mr

Weeks

Ray

Peripatetic Drums & Percussion